بازدید کل: 339865

بازدید امروز: 37

بازدید دیروز: 97

نشست تخصصی «تحليلی بر بازار فرش کاشان» در دانشگاه کاشان برگزار شد

نشست تخصصی «تحليلی بر بازار فرش کاشان» در دانشگاه کاشان برگزار شد

 

 

 

اين نشست به همت دفتر انجمن علمی فرش ايران (شعبه کاشان) و با همکاری دانشکده معماری و هنر و انجمن علمی دانشجويی فرش اين دانشگاه  با حضور جناب آقای حاج جواد اصفهانيان توليد کننده برتر در دومين  و سومين دوره  جشنواره فرش برتر 89-91 وجناب آقای دکتر امير حسين چيت سازيان مدير طرح و تحقيقات فرش کاشان در محل دانشگاه کاشان برگزار شد.

 

در اين نشست تخصصی که در آن چند تن از اساتيد وحدود پنجاه نفر از دانشجويان رشته فرش دانشگاه کاشان حضور داشتند،بيشتر در مورد مسائل و مشکلات موجود بين دانشگاه و بازار و عوامل موثر بر فرش کاشان طرح بحث و گفت و گو شد.

 

در ابتدا جناب آقای دکتر چيت سازيان به صورت مختصر و کلی در مورد بررسی های انجام شده در رابطه با «وضعيت فرش کاشان،علل رکود فعلی و عوامل موثر بر بهبود آن» توضيحاتی ارائه کردند و کتبی را که در اين زمينه به چاپ رسيده است را معرفی نمودند و زمان را بيشتر در اختيار جناب آقای اصفهانيان قرار دادند.

 

اين کتب عبارت اند از:

1-بررسی تاريخ فرش کاشان و دلايل رکود يا شکوفايی آن در گذشته      :محقق اصلی دکترامير حسين چيت سازيان

2-بررسی طرح و نقش قالی کاشان                                                 :محقق اصلی دکتر ابولقاسم دادور

3-بررسی وضعيت رنگرزی خامه قالی در کاشان                                 :محقق اصلی دکتر احمد اکبری

4-بررسی کيفيت مواد اوليه و بافت در فرش دستباف کاشان                 :محقق اصلی مهندس غلامرضا صالح علوی

5-بررسی وضعيت بازرگانی و اقتصادی فرش کاشان                            :محقق اصلی دکترحسن خاتمي                                  

 و عوامل موثر بر رکود آن

6-بررسی علل وعوامل اجتماعي و فرهنگی موثر                                :محقق اصلی دکتر محسن نيازی

بر وضعيت فرش دستباف کاشان

7-گزارش نهايی و جمع بندی نتايج وارائه راهبردها و پيشنهادات             :محقق اصلی دکتر اميرحسين چيت سازيان

همچنين لازم به ذکر است آقايان استاد محمد رضا عابد(مشاور عالی طرح)،استاد امير حسين کريم پور(مشاور در بخش طرح و نقش) اين بررسی ها بوده اند.

 

 

حاج جواد اصفهانيان ابتدا به بحث در مورد کيفيت ومراحل توليدی فرش پرداخته و متذکر شدند که ما بايد علاوه بر حفظ اصالت نو اوری داشته باشيم.همچنين به اصولی مانند عدم تقليد،انتخاب طرح بديع استفاده از الياف و مواد اوليه مرغوب،رنگرزی مناسب حتی در پود.شناخت مناسب هارمونی رنگ،چله دوانی و بافت خيلی خوب شناخت داشته باشيم.

 

اما روی بيشتر صحبت های ايشان در مورد همکاری ميان دانشگاه، مرکزملی فرش و بازار بود که عقيده داشتند، فاصله ميان دانشگاه و بازار بايد کم شود، واحد های توليدی با دانشگاه هماهنگ شوند وتفاهم نامه امضا کنند، دانشگاه و مرکز ملی بتوانند روی مواد اوليه و کيفيت رنگرزی و ... کنترل داشته باشند حتی اگر بشود حجره ای برای دانشجويان در بازار تهيه شود، تا مرغوبيت فرش بيشتر شود.

 

همينطور اشاره ای به موادی داشتند که از کشور های خارجی خصوصا چين وارد می شود در حالی که ايران خود می تواند جز بهترين توليد کنندگان مواد اوليه فرش باشد و ابوزيدآباد را مثال زدند که پشم خوبی در آن توليد می شود.

 

اصفهانيان خاطر نشان کرد که زمانی تجارت جهانی فرش به ايران سود زيادی می رساند و حالا که مشتری به اين سمت نمی آيد ما خودمان بايد به دنبال مشتری برويم تا بازار خوبي  در سطح جهانی داشته باشيم و فرمودند زمانی بوده که افرادی مانند عمواوغلی وام می داده اند و حالا که چنين وضعی نيست دولت بايد تسهيلات بيشتری برای اين هنر و صنعت تماما ايرانی، قرار دهد.   

 

و در آخر می توان گفت کاشان يکی از قدرت های هنر و صنعت فرش بوده است و هميشه در هر زمينه ای چه طراحي  و توليد و چه رنگرزی انسان های بزرگی را تربيت کرده که خود باعث شده بر مناطق زيادی تاثير بگذارد تا از کاشان به عنوان الگو نام برده شود که اين امر می تواند بازهم به همت دانشجويان و همکاری بازاريان و دولت ميسر شود.

 

 

اخبار فرش

 

 

 

 

تاریخ ارسال: 1393/12/2
تعداد بازدید: 1295
ارسال نظر